Team Results

Quest Open 2016 

1st PLACE TEAM TROPHY
 
Holly Pepper - Gold
Owen Sanders - Gold
Phoenix Goodman - Gold
Tegan Paynter - Gold
Alex Sherratt (BTS North) - Gold
Chloe Roberts (BTS North) - Gold
Harry Aitken (BTS North) - Gold
Norbert Gawrysiak (BTS North) - Gold
Ryan Stafford (BTS North) - Gold
Jamie Berrow (BTS North) - Gold
Jade Appleby - Silver
Jaden Cullen - Silver
Josh Fisher - Silver
Sharissa Gannaway - Silver
Josh Sherratt (BTS North) - Silver
Lorna Greatbatch (BTS North) - Silver
Melia Horton (BTS North) - Silver
Eloise Grant - Bronze
George Amos - Bronze
Jack Rowley - Bronze
Leona Cullen - Bronze
Paris Wateridge - Bronze
Shanelle Gannaway - Bronze
Aaliyah Sanders (BTS North) - Bronze
Nathaniel Stubbs (BTS North) - Bronze
Niall Horton (BTS North)  - Bronze
Charlie Green - QF
Grace Yendall - QF
Lily Hoy - QF
Pippa Watt - QF
Torey Boss - QF
Zaiden Brookes (BTS North) -  QF
 
 
 

 

British Taekwondo 2016 National Championships

 
ADVANCED CATEGORY 1st PLACE TROPHY (probably the most prestigious trophy any club can obtain).
 
GOLD CUP 2nd PLACE TEAM TROPHY awarded for medal positions over the two day event for both novice and advanced categories.
 
Sunday 25 September 2016 Advanced Categories:
Tegan Paynter - Gold
Phoenix Goodman - Gold
Lily Hoy - Gold
Leona Cullen - Gold
Holly Pepper - Gold
Jeamy Navarro-Schrank - Gold
Georgia Appleby - Gold
Jaden Cullen - Silver
Owen Sanders - Silver
Alexandra Cullen - Silver
Chloe Roberts (BTS North) - Bronze
Millie Green - Bronze
Darin Waldock - Bronze
Lorna Greatbatch (BTS North) - Bronze
Will Martin - Bronze
Josh Fisher - Bronze
Norbert Gawrysiak (BTS North) - Bronze
Katie Badham - QF
Mollie Schofield - QF
Zoe Ratcliffe - QF
De-Reece Williams (BTS North) - QF
Tom Grocholski - QF
Jamie Berrow (BTS North) - QF
Owen Pepper - Round of 16
Jacob Martin - Round of 16
Ryan Martin - Round of 16
Isaak Gezer - Round of 16
Thomas Symons (BTS North) - Round of 16
 
Saturday 24 September 2016 Novice Categories:
Lois Smith - Gold
Ryan Stafford (BTS North) - Gold
Alex Sherratt - Bronze
Eloise Grant - Bronze
Sam Samson - QF
Zaiden Brookes (BTS North) - QF
Paris Wateridge -QF
Jasmine Hoy - QF
Abigail Abosejo - QF
Melia Horton (BTS North) - QF
George Amos - QF
Charlotte Preget - QF
Mikey Wiltshire - Round of 16
Alex Kim - Round of 16
Nathaniel Stubbs (BTS North) - Round of 32

These team awards were achieved at the largest National Championships ever to be held in Great Britain, hosted at the Copper Box Arena, Queen Elizabeth Olmpic Park, London. 

 

 

UTF London International Open - August 2016

1st place team trophy!

Jaden Cullen - Gold
Sharissa Gannaway - Gold
Lois Smith - Gold
Owen Sanders - Gold
Lily Hoy - Gold
Eloise Grant - Gold
Phoenix Goodman - Gold
Holly Pepper - Gold
Shanelle Gannaway - Gold
Millie Green - Gold
Jamie Berrow - Gold
Nathaniel Stubbs - Gold
Alex Sherratt - Gold

Alex Kim - Silver
Jacob Martin - Silver
Paris Wateridge - Silver
Lorna Greatbatch - Silver
Norbert Gawrysiak - Silver
Ryan Stafford - Silver
Zaiden Brookes - Silver

Leona Cullen - Bronze
George Amos - Bronze
Tomasz Grocholski - Bronze
Ryan Martin - Bronze
GraceYendall - Bronze
Kian Andrews - Bronze
Kennedy Andrews - Bronze
Owen Pepper - Bronze
Josh Fisher - Bronze
Chloe Roberts - Bronze

British International Open – June 2016

Holly Pepper – Gold

Paris Wateridge – Bronze

Shanelle Gannaway – Bronze

Owen Pepper – Silver

Millie Green – Silver

Grace Yendall – Gold

Eloise Grant – Gold

Jasmine Hoy – Silver

Lily Hoy – Gold

Phoenix Goodman – Gold

Leona Cullen – Silver

Jaden Cullen – Silver

Zoe Ratcliffe – Gold

Lois Smith – Gold

Josh Fisher – Gold

Sharissa Gannaway – Gold

Tegan Paynter – Gold

Jacob Martin – Bronze

George Amos - Bronze

International Youth Cup – June 2016

Lily Hoy - Silver

Phoenix Goodman - Gold

Leona Cullen – Bronze

George Amos

Jaden Cullen – Silver

Josh Fisher

Sharissa Gannaway – Gold

Tegan Paynter – Silver

Holly Pepper – Silver

Zoe Ratcliffe – Bronze

Mollie Schofield - Gold

Owen Pepper

German Open – April 2016

Jeamy Navarro-Schrank

Owen Sanders

Jaden Cullen

Dutch Open - March 2016

Jeamy Navarro-Schrank

Owen Sanders

Jaden Cullen

European Club Championships, Antalya Turkey - February 2016

Jeamy Navarro-Schrank

Owen Sanders

Tegan Paynter - Bronze

Jaden Cullen

Turkish Open, Antalya - February 2016

Jeamy Navarro-Schrank

Owen Sanders

Tegan Paynter

Jaden Cullen

Hanguk Cup, Belguim - February 2016

Owen Pepper – Gold

Jaden Cullen – Silver

Jeamy Navarro-Schrank – Bronze

Marianna Jabbar – Bronze

Zoe Ratcliffe – Bronze

Georgia Holland – Bronze

Leona Cullen – Gold

Holly Pepper - Silver
Kian Andrews - Gold
Grace Yendall - Bronze
Shanelle Gannaway - Silver
Tegan Paynter - Gold
Tomasz Grocholski - Gold
Sharissa Gannaway - Gold
Arman Hesari - Silver
Will Martin - Bronze

US Open, Reno - February 2016

Jeamy Navarro-Schrank 

Park Cup (Germany) - December 2015


Tegan Paynter - Gold
Kara Jonsson - Gold
Jeamy Navarro-Schrank - Gold
Zoe Ratcliffe - Silver
Owen Sanders - Silver
Jaden Cullen - Bronze
Georgia Appleby - Qtr final

British National Championships - September 2015

Leona Cullen - Gold
Tegan Paynter - Gold
Phoenix Goodman - Gold
Sharissa Ganaway - Gold
Jeamy Navarro-Schrank - Gold
Georgia Appleby - Gold (seniors) + Silver (juniors)
Ben Haines - Gold
Darin Waldock - Gold
Owen Pepper - Silver
Zoe Ratcliffe - Silver
Owen Sanders - Bronze
Alex Cullen - Bronze

Liverpool Open - July 2015

Lily Hoy - Gold
Phoenix Goodman - Gold
Holly Pepper - Gold
Leona Cullen - Gold
Jasmine Cooke - Silver
Andy Cooke - Silver
Owen Pepper - Silver
Tegan Paynter - Bronze
Owen Sanders - Bronze
Jaden Cullen - QF
George Amos - QF
Ethan Cooke - QF
Danny Laville - QF
Josh Fisher - QF

Dutch Open - March 2015


Georgia Appleby - Bronze
Jeamy Navarro-Schrank - Bronze
Jasmine Cooke - Qtr final
Kara Jonsson - Qtr final
Ryan Simpson - Round of 32

Ultimate Championships - March 2015

Leona Cullen - Gold
Lily Hoy - Gold
Danny Laville - Gold
Hannah Physick - Gold
Craig Roppolo - Gold
Holly Pepper - Silver
Phoenix Goodman - Silver
Fran Watson - Silver
Owen Sanders - Silver
Jasmine Cooke - Silver
Jade Yeomanson - Silver
Andy Cooke - Bronze
Ethan Cooke - 1st round
Owen Pepper - 1st round

 

 

Keumgang Cup (Belgium) - 2014

Jeamy Navarro-Schrank - Gold

Archie Waldock - Gold

Georgia Appleby - Gold

Sean Wilson - Silver

Hannah Physick - Bronze

Mollie Schofield - Bronze

British Masters (London) - November 9: 2nd place team trophy

Kara Jonsson - Gold + Gold

Ryan Simpson - Gold

Daisy-Mae Waldock - Gold

Craig Roppolo - Gold

Ada Adamczyk - Gold

Jasmine Cook - Silver + Silver

Owen Sanders - Silver

Billy Pragnell - Silver

Katie Badham - Silver

Jasiek Turkot - Silver

Mollie Schofield - Silver

William Martin - Silver

Kian Andrews - Silver

Abigail Abosejo - Silver

Marianna Jabbar - Silver

Lizz Jojoe - Silver

Paulina Grocholska - Sliver

Josh Fisher - Silver

Andy Cook - Silver

Tomasz Grocholski - Bronze

Joseph Physick - Qtr final

Kallum Andrews - Qtr final

Josh Ortega - Qtr final

 

Croatia Open (Zagreb) - November 9-10

Archie Waldock - Gold

Georgia Appleby - Qtr final

Max Cater - Round of 16

Jeamy Navarro-Schrank - Round of 16

 

Serbia Open (Belgrade) - October 26-27: 4th place team trophy (cadets) + 4th place team trophy (juniors)

Archie Waldock - Gold

Jeamy Navarro-Schrank - Silver

Hannah Physick - Silver

Mollie Schofield - Silver

Georgia Appleby - Silver

Max Cater - Bronze

Durham County Open (Oct 13th)

Sean Wilson - Gold

Katie Badham - Gold

Tomasz Grocholski - Gold

Phoenix Goodman - Silver

Polina Firsova - Silver

Owen Sanders - Silver

Jasmine Cook - Silver

Marianna Jabbar - Silver

Paulina Grocholska - Bronze

Shanelle Del Rosario - Bronze

Anne Dela Cruz - Bronze

Louise Austin - Qtr final

Joshua Ortega - Qtr final

British National Championships (Sept 7-8, 2013)

Archie Waldock - Gold

Jenny Marjason - Gold

Jeamy Navarro-Schrank - Gold

Mollie Schofield - Gold

Ryan Simpson - Gold

Max Cater - Silver

Erika Dulay - Silver

Georgia Appleby - Silver

Hannah Physick - Bronze

Sean Wilson - Bronze

William Martin - Bronze

Kara Jonsson - Bronze

Marianna Jabbar - Bronze

 

Austria Open (June 1-2, 2013)

Hannah Physick - Silver

Archie Waldock - Silver

Georgia Barnes - Qtr final

Jeamy Navarro-Schrank - Qtr final

Mollie Schofield - Qtr final

Sean Wilson

 

International Youth Cup (May 25, 2013

Jeamy Navarro-Schrank - Gold

 

Capital Cup (May 11-12, 2013)

Georgia Appleby - Gold

Sean Wilson - Gold

Anne Ramos - Gold

Archie Waldock - Gold

Max Cater - Gold

Erika Dulay - Gold

Kara Jonsson - Gold

Catherine Pearson - Gold

Billy Pragnell - Silver

Hannah Physick - Silver

Mollie Schofield - Silver

Kyla Cacacho - Silver

Kenny Cacacho - Bronze

Owen Sanders - Bronze

Karlos Gregory - Bronze

Joseph Physick - Qtr final

 

Spanish Open (May 4-5, 2013)

Archie Waldock - Gold

Ben Haines - Qtr final

Mollie Schofield - Qtr final

Jeamy Navarro-Schrank - Qtr final

Max Cater - Qtr final

Georgia Barnes - Qtr final

 

Belgian Open (Apr 6-7, 2013)

Mollie Schofield - Gold

Max Cater - Qtr final

Hannah Physick - Qtr final

Archie Waldock - Qtr final

Jeamy Navarro-Schrank - Qtr final

Luxembourg Open (Feb 23, 2013)

Georgia Appleby - Bronze

Kyla Cacacho - Bronze

Sean Wilson - Qtr final

Mollie Schofield - Qtr final

Hannah Physick - Qtr final

Jeamy Navarro-Schrank - Qtr final

 

US Open - Las Vegas (Feb 20-23, 2013)

Jeamy Navarro-Schrank - Qtr final

 

Trelleborg Open - Sweden (Feb 9-10,  2013)

Ben Haines - Silver (Sen -74)

Georgia Barnes - Bronze (Sen -49)

 

NTC Open - Nottingham (Jan 27th, 2013)

Georgia Barnes - Gold (Jun) + Gold (Sen)

Jeamy Navarro-Schrank - Gold (Cad) + Bronze (Jun)

Kenny Cacacho - Gold

Wayne Burton - Gold

Kyla Cacacho - Silver

Kara Jonsson - Silver

Mollie Schofield - Silver

Jenny Marjason - Silver

Archie Waldcock - Silver

Max Cater - Bronze

Hannah Physick - Bronze

Sean Wilson - Bronze

Georgia Appleby - QF

 

Quest Open - Bradford (Nov 18th, 2012)

Kara Jonsson - Gold

Wayne Burton - Silver

Georgia Appleby - Bronze

Hannah Physick - Bronze

Max Cater - Bronze

 

 

Croatia Open - Zagreb (Nov 10th-11th, 2012)

Archie Waldock - Silver (cadets -41kgs)

Ben Haines

Jenny Marjason

Jeamy Navarro-Schrank

Georgia Barnes

 

Scottish Cup - Grangemouth (Nov 4th, 2012)

Sean Wilson - Gold (cadets) + Silver (juniors)

Craig Roppolo - Gold

Max Cater - Gold

Mollie Schofield - Gold

Georgia Appleby - Silver

Kara Jonsson - Silver

 

Serbian Open (A class) - Belgrade

Georgia Barnes - Gold (Juniors -49)

Ben Haines - Qtr final (seniors -74)

Jenny Marjason

Jeamy Navarro-Schrank

 

British National Championships - Manchester (2nd place Team trophy - Advanced)

Jenny Marjason - Gold (Juniors -59) + Gold (Seniors -57)

Ben Haines - Gold (Seniors -74)

Georgia Barnes - Gold (Juniors -49) + Bronze (Seniors -49)

Mollie Schofield - Gold (Cadets -59)

Georgia Appleby - Gold (Cadets -41 Nov)

Archie Waldock - Silver (Juniors -45)

Erika Dulay - Silver (Juniors -44)

Jeamy Navarro-Schrank - Silver (Cadets -37)

Marcin Swedrzynski - Bronze (Seniors -87)

Max Cater - Bronze (Juniors -48)

Anne Ramos - Bronze (cadets -41)

Kenneth Cacacho - Bronze (Peewees -43)

Kara Jonsson - Bronze (Cadets -37 Nov)

 

British International Open - Crawley (3rd place Team Trophy)

Anne Ramos - Gold

Mollie Schofield - Gold

Erika Dulay - Gold

Ben Haines - Gold

Darin Waldock - Gold

Georgia Barnes - Gold

Jeamy Navarro-Schrank - Gold

Joseph Physick - Silver

Marcin Swedrzynski - Silver

Jenny Marjason - Silver

Archie Waldcok - Silver

Sean Wilson - Bronze

Kyla Cacacho - Bronze

Hannah Physick - Qtr final

Max Cater - Qtr final

 

International Youth Cup - Germany

Georgia Barnes - Gold

Sean Wilson - Gold

Max Cater - Gold

Mollie Schofield - Silver

Jeamy Navarro-Schrank - Silver

 

NTC Open 2012 - Nottingham

Ben Haines - Gold

Jenny Marjason - Gold

Mollie Schofield - Gold

Archie Waldock - Gold

Darin Waldock - Gold

Hannah Physick - Silver

Craig Roppolo - Silver

Sean Wilson - Silver

Joseph Physick

Adam Harris

Kyla Cacacho

 

Belgian Open 2012 - Gent

Jeamy Navarro-Schrank - Silver

Archie Waldock - Bronze

Ben Haines

Jenny Marjason

Sean Wilson

Mollie Schofield

 

Dutch Open 2012 – Eindhoven

 

Jenny Marjason – Silver

Jemma Johnson – Bronze

Ben Haines – Qtr finals

Marcin Swedrzynski – 1stround

 

Swedish Open 2012 – Trelleborg

 

Ben Haines – Gold (-73 kgs)

Archie Waldock – Gold (-41 kgs)

Jeamy Navarro-Schrank – Gold (-37 kgs)

Mollie Schofield – Bronze (-55kgs)

Jenny Marjason

 

Park Pokal 2011 – Stuttgart, Germany

 

Ben Haines – Gold

Jeamy Navarro-Schrank – Gold

Archie Waldock – Silver

Mollie Schofield – Bronze

Sean Wilson

Jenny Marjason

Adam Harris

 

British International (coventry)

 

Ericka Dulay - Gold, Jnr F -42

Georgia Barnes - Gold, Jnr F -44

Ben Haines - Gold, Jnr M -73

Jennifer Marjason - Silver, jnr F -59

Matt Dulay - Silver, jnr M -48

Marchin Swerznski - Silver, snr M -87

Mollie Schofield - Silver, Cdt F -51

Ben Haines - Bronze, Snr M -74

Hannah Physick - Bronze Cdt F -41

Jseph Physick - Bronze P/W M -38

 

Croatia Open 2011 – Zagreb

 

Georgia Barnes – Bronze

Jeamy Navarro-Schrank – Bronze

Ben Haines – Quarter finals

 

British International Open 2011 – Manchester (BTS had a team of 3)

 

Jemma Johnson – Bronze

Ben Haines – Bronze

Jenny Marjason - Bronze

 

Polish Open 2011 – Warsaw (2 fighters from BTS represented Team GB)

 

Georgia Barnes – Silver

Alexandra Thomas - Silver

 

International Youth Cup 2011 - Dormagen, Germany (BTS entered a team of 6)

Jeamy Navarro-Schrank - Gold

Steve Johnson - Gold

James Warhurst - Gold

Georgia Barnes - Gold

Ben Haines - Bronze

Sean Wilson - Bronze

 

German Open 2011 - Hamburg

Alexandra Thomas - Bronze

Jennifer Marjason - Qtr final

Jemma Johnson - 1st rnd

 

Belgium Open 2011 - Gent


Jeamy Navarro-Schrank - Silver
Georgia Barnes - Bronze
Ben Haines - Bronze
Alexandra Thomas - Bronze
Jennifer Marjason - 1st rnd

 

US OPEN 2011 – Austin, TX (BTS entered 1 fighter)

 

Jeamy Navarro-Schrank – Silver

 

Commonwealth Campionships (3 fighters from BTS represented England)

 

Alexandra Thomas – Gold

Jennifer Marjason – Gold

Jemma Johnson - Silver

 

Childrens International 2011 - Stuttgart, Germany

Jeamy Navarro-Schrank - Gold
Sean Wilson - Silver
Georgia Barnes – Bronze

 

Parks Open 2010 – Stuttgart, Germany

Jeamy Navarro-Schrank - Gold
Jemma Johnson - Gold
Jennifer Marjason - Silver
Erica Dulay - 1st rnd
Alex Thomas - 1st rnd

 

Bulgarian Open2010 – Sofia (BTS entered 4 fighters)

Jemma Johnson - Gold
Jeamy Navarro-Schrank - Gold
Georgia Barnes - Bronze
Alexandra Thomas - Bronze

 

British International 2010 (BTS entered 4 fighters)


Alex Thomas - Gold
Georgia Barnes - Silver
Jennifer Marjason - Bronze

Jemma Johnson - 1st rnd

 

Dutch Open 2010

 

Alexandra Thomas - Bronze

Jemma Johnson - Qtr final

Jennifer Marjason - 1st rnd

Christina Clark - 1st rnd

 

Swedish Open 2010 – Trelleborg

 

Alexandra Thomas - Gold

Jeamy Navarro-Schrank - Gold

Georgia Barnes - Bronze

Jennifer Marjason - Bronze

Jemma Johnson - 1st rnd

Christina Clark - 1st rnd

 

Parks Open 2009

 

Jemma Johnson - Gold

Alexandra Thomas - Gold

Jennifer Marjason - Bronze

Jeamy Navarro-Schrank - Bronze

Christina Clark - 1st rnd

Steven Johnson - 1st rnd

 

British International Open 2009 (BTS entered 7 fighters)

 

Alexandra Thomas – Gold

Jemma Johnson – Silver

Lorna Moon – Silver

Christina Clark – Silver

Stephanie Wright – Bronze

Jennifer Marjason – Bronze

Aaron Faulkner – outside medals

 

Dorset Open Championship 2008

 

2nd place team trophy (combined with New Milton Taekwondo Club)

 

Dutch Open 2004

 

Thomas Peasey - Bronze

Peter Roberts - Qtr final

Jemma Johnson - 2nd rnd

Aarron Cook - 1st rnd

Belgium Open 2004

Thomas Peasey - Gold

Swedish Open 2004

Thomas Peasey - Bronze

Peter Roberts - 2nd rnd

 

JUNIOR WORLD CHAMPIOSHIPS 2002 - CYPRUS

 

JEMMA JOHNSON – BRONZE

 

US OPEN 2002 Results:

 

Thomas Peasey - Gold

Aarron cook - 1st rnd

Jemma Johnson - 1st rnd

 

Addidas Cup 1999 - Stuttgart, Germany

 

Aarron Cook - Gold

Thomas peasey - Gold

Jemma Johnson - Bronze

 

Childrens International 1998 - Stuttgart, Germany

 

Thomas Peasey - Bronze

Jemma Johnson - Bronze

 

Team Placings:

 

Dutch Masters: 2000 1st, 2002 2nd

Millenium Cup 2000 1st

Masters Cup (Holland) 2001 2nd

French Open 2002 2nd

Southern Counties Championships: 2005, 2006, 2010 1st. 2009 2nd

Dorset Championships: 2005, 2010 1st. 2009 2nd

Ultimate Championships 2010 3rd

Doncaster festival of sport 2010 4th

London Championships 2010 1st

NTC Championships 2011 3rd

Great Britain National Championships 2009 3 BRITISH CHAMPIONS

Great Britain National Championships 2010 3rd (day2) 7 BRITISH CHAMPIONS

Great Britain National Championships 2011 3rd (day1) 5 BRITISH CHAMPIONS

Great Britain National Championships 2011 3rd (overall, 2days, 73 teams)